Határtalanul 2026

Beszámoló

A Határtalanul! programnak köszönhetően iskolánk hetedik évfolyamos diákjai a Felvidékre fognak ellátogatni 2026. június 3. és 5. között. 

Pályázati azonosító: HAT-KP-1-2025/1-001085

A projekt címe: A szabadság útján – a nagy elődök nyomában, a Szepesség
kincseivel

A program Magyarország kormányának a támogatásával valósul meg.

Galéria

Június 3-án, szerdán a 7.a és a 7.b osztály a Felvidékre utazik a Határtalanul! program keretében.

A diákok a kirándulás előtt részt vettek a Magyarság Háza egyik előadásán, valamint olyan előkészítő órákon, amelyek célja a tanulók ráhangolása volt a tanulmányi kirándulásra. A foglalkozások során a diákok megismerték a program hátterét, célkitűzéseit, illetve a Felvidék történelmi, földrajzi, kulturális és természeti értékeit.

Külön hangsúlyt fektettünk a Határtalanul! program alapvető küldetésére, a külhoni magyarsággal való nemzeti összetartozás erősítésére. Emellett részletesen áttekintettük az utazás programját, a meglátogatandó történelmi emlékhelyeket, templomokat és várakat, a megszerzett tudást pedig egy játékos Kahoot! kvízzel mélyítették el a tanulók. Végül a biztonságos és jó hangulatú utazás érdekében megbeszéltük a legfontosabb szabályokat is. A Határtalanul! Barangoló digitális tartalomtárának köszönhetően pedig rengeteg hasznos információval gazdagodtak.

1. nap

Kirándulásunk első napján Szklabonyára (Mikszáthfalvára) látogattunk, ahol a Mikszáth Múzeumban érdekes előadást hallgattunk meg Mikszáth Kálmán életéről és munkásságáról. Nagyon élvezték a gyerekek az interaktív kiállítást. Koszorút helyeztünk el a Mikszáth szobornál. 

Ezt követően felfedeztük a Füleki vár történelmi emlékeit, közben gyönyörködtünk a várból nyíló lenyűgöző panorámában. 

A nap további részében a Szilicei-fennsík természeti kincseit csodáltuk meg, köztük a különleges jégbarlangot is. 

Programunkat egy vidám kézműves foglalkozás zárta – Máté Gyöngyi helyi iparművesz irányítása alatt apró kis remekművek születtek. 

A kirándulás tartalmas időtöltéséről és remek hangulatáról Baráz Eszter, Héber Éva, Kiss Anikó tanárnők és Wiesner Péter tanár úr gondoskodik. 

2. nap:

A mai nap első programpontjaként megcsodálhattuk a Szepesi várat, mely Szlovákia várai közül a legnagyobb, majd Szepeskáptalanra mentünk tovább. Itt a városnézés keretei között meglátogattuk a Szent Márton székesegyházat, majd a Kanonok sort. 

Az ebédet az őszszakáll savanyúvíz forrás mellett fogyasztottuk el, ahol a Felvidék egyik aktív gejzírje bugyogásával kísérte az étkezést. A forrásnál található Szent Kereszt kápolnához is felmásztunk, gyönyörű kilátás nyílt a vidékre. 

Második nagy állomásunkként Lőcsére érkeztünk, ahol bejártuk a hangulatos, történelmi belvárost, és megtekintettük a Szepesi Múzeum kiállítását.

A napot Késmárkon zártuk, meglátogattuk a város nagy múltú evangélikus templomait, és megkoszorúsztuk Thököly Imre szarkofágját.

Diákjaink a programokon példamutatóan, tisztelettel és érdeklődéssel vettek részt.

3. Nap:

Utolsó napunkat a rozsnyói Bányászati Múzeumban indítottuk, ahol egy tartalmas és érdekes kiállítást tekinthettünk meg a helyi vasércfejtés történelméről. Ezután rövid sétát tettünk a városban, a főtér környékét a gyerekek önállóan is felfedezhették.

Második állomásunk a Tornai Alapiskola volt, ahol videókon keresztül betekintést nyerhettünk az iskola életébe, programjaiba. Mi is bemutattuk iskolánkat, majd a két intézmény tanulói röviden beszélgethettek egymással.

Kirándulásunk utolsó helyszíneként Kassára érkeztünk. Bejártuk a főteret, majd a gyerekekkel megcsodáltuk a Szent Erzsébet-főszékesegyházat (kassai dóm) kívülről és belülről is. Az altemplomban megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc márványkoporsóját, végül pedig utolsó közös programpontunkként ellátogattunk a Rodostói házba, ahol a gyerekek tárlatvezetésben részesültek II. Rákóczi Ferenc életéről, történelmi szerepéről és kulturális hatásáról.

Bethlen Gábor Alapkezelő zrt.